Sprytne sposoby na oszczędzanie

Żyj ekonomicznie – jak oszczędzić na zakupach?

Małgorzata Wójcik
sty 19 2017

Ekonomiczne zakupy

Mamy dla Was kilka istotnych porad, które będą dotyczyć tego jak można wydawać na zakupach mniej pieniędzy.

Sztuczki supermarketów

Jeśli chodzi o artykuły spożywcze małe sklepy co do zasady są droższe niż markety i to z tych drugich raczej trzeba korzystać przy większych zakupach. Najbardziej ekonomiczne dla nas będzie kupowanie co jakiś czas. Dobrze wybrać się na zakupy po posiłku. Jeśli w sklepie będziemy najedzeni nie trzeba się obawiać, że zapachy będą nas zachęcać do kupowania. Zwracamy uwagę na opakowania. Im ładniejsze tym więcej będą kosztować, dlatego trzeba szczególnie na to uważać. Czasami po prostu warto zdecydować się na kupno prosto przygotowanego opakowania, które niczym nie będzie się wyróżniać.

Pamiętajmy o tym, że wiele osób również będzie nabierać się na tak zwane obniżki cen. Jednak takie określenie to najczęściej marketingowy chwyt stosowany przez sprzedawców, jednak dla klientów nie ma on znaczenia. A jeśli nawet jakoś działa to prędzej będzie to podnoszenie kosztów. Jeśli będziemy chcieli zdecydować się na promocje warto sprawdzić czy w ogóle to rzeczywiście w tej niby promocyjnej cenie będzie się opłacać. Niekiedy okazuje się bowiem, że tak naprawdę ta cena w niby promocji nie będzie niższa. Warto w tym celu śledzić oferty takie jak np gazetka tesco.

Jak oszczędzić na zakupach?

Zakupy - wiedza ogólna

Dobrze będzie sprawdzać jak wyglądają paragony kasowe. Czy cena towaru sprawdzać się będzie na paragonie z tym co znajdowało się na półce. Często jednak tak się okazuje, że żaden z produktów nie był przeceniony. Dobrze sprawdzić czy produkty zostały kasowane tyle rady ile produktów znajduje się w naszym koszyku. Te praktyki sprzedawców są rzeczywiście posiadamy produktów. nie można zapominać, że niezależnie od tego co będziemy widzieć w sklepach nadal bardzo często hasło promocja to jedynie słowo o reklamowym charakterze. A cen produktu może się okazać jak towar bez promocji.

Pamiętajmy, że sklepy starają się doceniać stałych klientów. Jeśli płacimy kartą kredytową trzeba sprawdzić czy cena na paragonie będzie zgodna z ceną towaru;. Musimy także pamiętać o efekcie pięciu groszy. Należy odczytywać takie ceny dodając do nich jeden grosz. Jeśli produkt 100 gram kosztuje 3,99 a 200 5,99 to nie możemy dać się wrażeniu, że opakowanie produktu stugramowego będzie połowę tańsze niż to duże opakowanie.

Jeśli nie wiemy jak wygląda sprawa związana z postępowaniem reklamacyjnym będzie trzeba sprawdzić tutaj wsparcie ze strony miejskich rzeczników konsumenta. Oni podpowiedzą nam jakie prawa będą dla nas dostępne i z czego ewentualnie przy danych produktach będziemy mieli okazję skorzystać.

Udostępnij