Lifehack podczas wyprzedaży. Jak nie przepłacać podczas zakupów
Paulina Romanowska
Jak nie dać się skusić zniżkom i kupić tylko niezbędne rzeczy
Przygotuj się z wyprzedzeniem
Przygotowanie do sprzedaży powinno rozpocząć się na długo przed pójściem do sklepu z plakatami sprzedaży w oknie. Na początek, należy ponownie przemyśleć garderobę, aby zrozumieć, z jakimi rzeczami należy się rozstać i czego brakuje. W tym celu należy skorzystać z koncepcji szafy kapsułkowej, o której kiedyś pisali nasi koledzy z Wonderzine. Dzięki liście rzeczy, których potrzebujesz, możesz zapoznać się z asortymentem sklepów swoich ulubionych marek. W przypadku dużych marek reprezentowanych w Internecie, można z wyprzedzeniem, jeszcze przed zniżkami, aby przyjrzeć się modelowi, dowiedzieć się o swoim rozmiarze, a następnie kupić odpowiednią rzecz w sprzedaży online.
Nie daj się wciągnąć w euforię
Jeśli zdarzy ci się być w sklepie podczas sprzedaży, nie poddawaj się ogólnemu szumowi i nie kupuj rzeczy tylko dlatego, że są one sprzedawane z rabatem. Lepiej mieć pod ręką listę zakupów i ją sprawdzić, żeby nie kupować za dużo. Pomaga to również krytycznie ocenić model w przymierzalni: warto zadać sobie pytanie, jak ta rzecz pasuje do Ciebie, jak pasuje do reszty szafy i czy można ją często nosić.
Wypisanie się z subskrypcji newsletterów
Aby zmotywować kupujących, niektóre sklepy codziennie informują ich o nowych promocjach i ofertach na swoich listach mailingowych. Jeśli zdecydujesz się zaoszczędzić pieniądze, warto wypisać się z takich newsletterów, aby uniknąć niepotrzebnych pokus.
Nie patrz na prezenty
Innym sposobem na zwiększenie wydatków są dodatkowe zniżki i prezenty przy zakupie wielu przedmiotów. Aby docenić korzyści płynące z zakupu, nie bierz ich pod uwagę, zastanów się, jak bardzo naprawdę potrzebujesz tych przedmiotów, a wyciągnij portfel tylko wtedy, gdy odpowiedź brzmi tak. Przecież jeśli ich nie wykorzystasz, żadna ilość prezentów nie sprawi, że zakup będzie wart zachodu.
Poczekaj
Jeśli masz wątpliwości, czy potrzebujesz jakiegoś przedmiotu, opóźnij zakup o co najmniej pół godziny. Zamknij zakładkę strony internetowej lub wyjdź ze sklepu i weź kawę. Jeśli po przerwie i racjonalnej refleksji nadal chcesz to kupić, to pewnie warto.
Ustalenie limitu wydatków
Jeśli nie chcesz wydać zbyt wiele, możesz przyjść do sklepu z ograniczoną ilością gotówki lub jedną kartą z dokładnie taką ilością, jaką chcesz wydać.
Nie kupujcie, bo jesteście zmęczeni.
Długa kampania wokół centrum handlowego lub przeglądanie stron sklepu internetowego męczy Cię, a zmęczony poszukiwaniami na próżno, możesz skończyć kupując coś, czego nie potrzebujesz, tylko po to, aby nie zostawić sprzedaży z pustymi rękami. Takie spontaniczne zakupy zazwyczaj nie są zbyt przydatne. Więc jeśli nie widzisz tego, czego potrzebujesz, możesz to kupić, aby usprawiedliwić stratę czasu.