Smart shopping, czyli kupuj mądrze!
Paulina Romanowska
Gdybyśmy chcieli zdefiniować smart shopping w najprostszy z możliwych sposobów, musielibyśmy zwrócić uwagę na to, że mamy w jego przypadku do czynienia z inteligentnymi zakupami. Oczywiście, nie chodzi tu o kupowanie rozwiązań niskiej klasy, nie ma to bowiem wiele wspólnego z oszczędzaniem.
Smart shopping - działanie
Smart shopping zakłada kupowanie produktów wysokiej jakości przy założeniu, że ich koszt jest jak najniższy. Dziś realizacja tego zadania jest zresztą łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej, pomaga nam bowiem powszechny dostęp do Internetu i możliwości, jakie sieć otwiera przed kupującymi. Co ciekawe, dzięki badaniom, jakie przeprowadził brytyjski oddział VISA, wiemy, że nasi rodacy doskonale radzą sobie z wymogami, jakie stawia przed nimi smart shopping. Jesteśmy jednymi z najinteligentniejszych europejskich konsumentów pozostawiając daleko w tyle między innymi Niemców i Czechów.
Dzieje się tak nawet pomimo tego, że smart shopping to zjawisko, któremu poświęca się uwagę dopiero od pewnego czasu. Smart shopping to przede wszystkim maksymalnie efektywne kupowanie. Niestety, choć brzmi to prosto, w rzeczywistości przyswojenie sobie zasad inteligentnego kupowania wcale nie musi być proste. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wykazujemy się tendencją do robienia zakupów pod wpływem impulsu i to nawet pomimo tego, że nie ma ona nic wspólnego z oszczędzaniem.
Smart shopping - efektywność
Smart shopping bazuje na poszukiwaniu okazji, wymaga bowiem nie tylko umiejętnego porównywania cen, ale także odwoływania się w efektywny sposób do narzędzi, które pozwalają nam na osiągnięcie tego celu. Oczywiście, mówiąc o inteligentnym kupowaniu nie można zapominać o Internecie, okazuje się bowiem, że był on w stanie zrewolucjonizować podejście do zakupów. Dziś możemy już natrafić nawet na specjalne porównywarki cenowe, nasze obowiązki zostały więc ograniczone do minimum.
Aplikacje mobilne
Smart shopping nie powinien być jednak kojarzony wyłącznie ze szperaniem po sieci, o inteligentnym kupowaniu można bowiem mówić i wówczas, gdy zastanawiamy się nad wizytą w „klasycznym” sklepie. Tym razem pomocny może być telefon komórkowy i w ten sposób można bowiem porównywać ceny z łatwością, bez obaw o wątpliwą efektywność takiego procesu.
Wspomniane aplikacje mają i ten plus, że pozwalają na komunikację pomiędzy osobami zainteresowanymi inteligentnym kupowaniem. Komentarze użytkowników nie tylko zwracają naszą uwagę na konkretne produkty, ale również podpowiadają nam, którymi z nich należy się zainteresować, a które można uznać za mało atrakcyjne z naszego punktu widzenia.