Promocje - poznaj ich sekret

Promocje – jak na nich kupować, żeby nie żałować?

Justyna Listkiewicz
sty 19 2017

Na co wydają polacy?

W Polsce jest takie przekonanie, że wszelkie zakupowe okazje są atrakcyjne i z obniżek cen powinniśmy korzystać. Rzeczywiście to właśnie wtedy najwięcej będziemy kupować. Przede wszystkim buty, ubrania, kosmetyki, elektronikę czy sprzęty RTV AGD. Ale pamiętajmy, że sprzedawcy mają wiele różnych chwytów, na które chcą nas łapać i trzeb na to wszystko uważać.

Gratis

Tak zwane gratisy to produkt jaki będziemy dostawać za darmo w momencie, gdy będziemy kupować inną propozycję takiej samej marki. Ale jednak nie zawsze tak to wygląda. Taki prezent będzie trzeba i tak opłacić, ponieważ albo cena już wcześniej będzie umieszczona w cenie naszego produktu, albo też okaże się, że towar trzeba opłacić dodatkowo ponieważ kupno tego podstawowego produktu bez gratisu jest atrakcyjniejsze.

Obniżki

Porównajmy ceny takich samych produktów w różnych sklepach. Często jednak pojawiają się takie hasła, które nie mają związku z rzeczywistością i dlatego trzeba pamiętać, by zawsze samemu sprawdzić czy dana promocja jest atrakcyjna. Czasami okazuje się, że tylko nieliczne elementy rzeczywiście będą się znajdować w ofercie promocyjnej. Dlatego sprawdzajmy zawsze czy przypadkiem nie będziemy przepłacać.

Brak reklamacji

Czasami sklepy starają się nam wmówić, że taki produkt, który pochodzi z wyprzedaży nie podlega reklamacji. Ma się to jednak nijak do obowiązujących przepisów. Takie hasła nie posiadają mocny prawnej, obniżenie z powodów handlowych ceny nie będzie pozbawiać klienta prawa do reklamacji i przez kolejne dwa lata od zakupu i tak kupujący jest chroniony obowiązującymi przepisami.

Obiżka cen

Wyższa cena sprzed promocji

Czasami na metkach pojawiają się także ceny, które nie mają tak naprawdę swojego urzeczywistnienia w realnej cenie. Producenci decydują się bowiem na wprowadzenie wyższej ceny głównej na metce, by dac promocję i tym właśnie hasłem zachęcić klientów do tego, by chcieli dany produkt kupić. Okazuje się, że eksperci podpowiadają nam, że będzie trzeba dociekliwie sprawdzać ceny w innych sklepach. W ten sposób będzie się można w jakieś mierze ochronić przed wprowadzeniem w błąd przez sklepy, co jest dość często praktykowane.

Mniejsza cena na półce, wyższa w kasie

Niestety są takie sytuacje, w których markety po prostu chcą nas oszukać i zarobić. Dlatego na metkach pojawia się cena niższa niż ta jaka potem zostanie nabita na kasie. Dlatego trzeba na to uważać. Mamy taką informację od prawników, że cena na półce bądź na metce jest obowiązująca i jeśli przy kasie zapłacimy więcej można starać się o zwrot nadpłaty.

Udostępnij