Sprytne sposoby na oszczędzanie

Zakupy spożywcze – jak na nich oszczędzić?

Paulina Romanowska
sty 19 2017

Gotowe produkty

Wydatki na żywność to jedna z najpoważniejszych pozycji na liście naszych zakupów. Na żywność co miesiąc wydajemy bezsprzecznie najwięcej, nawet około 50% procent swoich zarobków. Czy są sposoby aby takie wydatki ograniczyć? Tak, a w tym celu powinnyśmy przede wszystkim dobrze przemyśleć swoje zakupy i na tej podstawie ograniczyć zbędne wydatki.

Planuj wydatki

Bardzo dobra metodą jest zapisywanie kwot jakie wydajemy na jedzenie i podsumowanie ich na koniec miesiąca. Wiele osób nie zapisuje tylko ogólnych kwot, ale także robi podsumowanie poszczególnych grup produktowych, co daje lepszy pogląd na ogólną kwotę wydatków. W liście zakupów oczywiście zapisujemy także kwoty jakie wydajemy na jedzenie poza domem, w restauracjach, kawiarniach i barach lub korzystając z auto handlu. Dobrze jest zrobić osobną pozycję na wydatki w takich miejscach, również pomoże to w ocenie zasadności wszystkich poniesionych kosztów.

Szczegółowy podział na grupy produktów, taki jak na pieczywo, warzywa, owoce, słodycze, alkohol czy produkty gotowe mrożone. Mając taką listę można spokojnie po miesiącu obliczyć ile wydajemy na żywność którą zjadamy w całości, a ile z tego wydajemy na rzeczy których nie przejadamy. W taki sposób łatwiej jest zaplanować oszczędności w tym zakresie. Mając wszystkie informacje, łatwiej przeprowadzić analizę kosztów i przemyśleć co można zmienić w naszych przyzwyczajeniach i nawykach, a tym samym wpłynąć na jakość żywności którą kupujemy. Po takiej analizie może okazać, że wydajemy za dużo na jedzenie w fast foodach lub na kawę w kawiarni, co można szybko zmienić.

Pieczywo w sklepie

Zmień nawyki

Chcąc zaoszczędzić można zmienić sporo swoich przyzwyczajeń. Poniżej przedstawimy kilka najbardziej sprawdzonych i wartościowych metod na oszczędzanie.

Fast food – jedzenie w takich miejscach powinno być sporadyczne. Nie dość, że jest drogie to jeszcze bardzo niezdrowe, lepiej zabrać z sobą do pracy kanapkę przygotowaną ze świeżych i zdrowych produktów.

Słodycze – tuczą, są niezdrowe, lepiej ograniczyć je do minimum, a wydatki mogą spaść nawet o 100 zł miesięcznie.

Słodzone napoje - zdecydowanie lepiej zastąpić je naturalna wodą mineralną ze względu na zdrowie. Słodkie napoje nie mają żadnych wartości odżywczych, mają za to mnóstwo pustych kalorii i są dużo droższe od wody mineralnym.

Kawa w kawiarniach – na tym można naprawdę przyoszczędzić, ponieważ pijąc kawę codziennie w kawiarni czy w barze szybko okaże się, że sporo na nią wydajemy.

Jogurty owocowe – lepiej zastąpić je jogurtami naturalnymi i wzbogacić je świeżymi owocami lub owocami suszonymi.

Mniejsze zakupy - jeśli zdarza nam się wyrzucać jedzenie z lodówki bo kupiliśmy go za dużo, to ograniczmy ilość zakupów.

Zakupy w supermarkecie - najlepiej wcześniej przygotować listę zakupów i ściśle się jej trzymać.

Udostępnij